Objednáváte si přes internet oblečení, boty, elektroniku? Přivezou Vám nákup potravin až domů?

Zvykli jsme si, že máme všechno hned a teď. Nemusíme hnout ani brvou, nemusíme čekat. Když někde nemají, nakoupím jinde. Kvalita není zas tak důležitá. Hlavní je, mít to hned.

Dnes si přes internet můžete objednat i psa. Inzertní portály jsou plné nabídek na všechna plemena, co se jich jen na síť vejde.

 1. „Otevřete internetový prohlížeč
 2. Zadáte „ŠTĚNĚ plemeno psa“
 3. Najdete inzerát

A voila!

Máte psa na tři kliknutí. 

Jak ale na první pohled odlišit podvodníky od seriózních chovatelů? Jak obejít množitele obloukem?

  Náhodně jsem vybrala dva inzeráty na stejná zvířata, na kterých si to můžeme ukázat.

  INZERÁT ČÍSLO 1.

  CHS Ze slámové stráně nabízí štěňátka pudla velkého (královského) bílé barvy, narozená 28.3.2021. Předpoklad odběru od 28.5.2022. Jedna fenka, tři pejsci.
  Otec : Bambula od Bambulů
  Matka : Krasavice z Pudlovic

  Štěňátka jsou s PP (FCI), čipována, socializována, samozřejmostí je kupní smlouva a chovatelský servis.

   

  INZERÁT ČÍSLO 2.

  Prodám poslední úžasná štěňátka králováčků bez PP po rodičích s PP. Štěňátka očkovaná, odčervená, čipovaná. Cena 15 tis. Prosím jen vážní zájemci a ne SMS. Děkuji.

   

  Který vybízí k myšlence, že je od množitele? A proč?

  P.S. Jména a data jsou smyšlená, zbytek textu převzat ze skutečných inzerátů.

  Inzerát číslo jedna je plný informací, které se dají snadno ověřit.

  Jestli chovatelská stanice skutečně existuje si zjistíte zde:

  https://www.cmku.cz/cz/chovatelske-stanice-123

  Jestli jsou opravdu Bambula od Bambulů a Krasavice z Pudlovic uchovnění, se dá zjistit v klubu chovatelů https://www.kchp.cz/ .

   

  Inzerát číslo dva neposkytuje informace téměř žádné.

  „Poslední volná štěňátka“ – jako kdyby byla štěňata v akci v supermarketu, rychle! spěchejte!, nakupujte! a hlavně moc nepřemýšlejte!

   

  Bez PP po rodičích s PP je největší past. Hned vysvětlím proč.

   Důvody proč nemají štěňata PP jsou pouze tři:

  • majitel rodičů štěňat byl natolik líný nebo nezodpovědný anebo obojí, že se neobtěžoval psa uchovnit před tím, než zvíře začal rozmnožovat
  • zvíře neprošlo výstavami a zkouškami nezbytnými k uchovnění – znamená to tedy že neodpovídá buď fyzicky či povahově standardu
  • majitel nechal nakrýt fenu v „meziobdobí“ tedy mimo řádný harmonogram krytí (nezajímá ho zdravotní stav feny, jestli si po předchozím vrhu dostatečně odpočinula) touto nekalou praktikou se dá vklínit mezi řádný chov s PP vytřískání peněz z nepapírových štěňat, která se nemusejí nikde evidovat

  Výsledkem spojení psů s PP bez uchovnění jsou zkrátka štěňata, která mohou ale nemusí povahově či vzhledově odpovídat standardu plemene. Mohou vypadat jako dané plemeno, mohou se tak i chovat ale je to opravdu sázka do loterie, protože u štěňátka ještě nepoznáte jestli bude za pár let fit a bude mít „deklarovanou“ povahu spjatou s plemenem.

  Tvrzení „bez PP po rodičích s PP“ je tedy jen vyjádření toho, že PRARODIČE nabízeného štěněte byli uchovnění. Pokud byste si vzali takové štěně, je to už DRUHÁ GENERACE neověřených schopností, charakteru a exteriéru.

  Je to lest, je to past na nevědomé lidi, ale ne na vás, vy už totiž víte a pokud si opravdu vezmete štěně z takového „chovu“, berete na vědomí, že zodpovědnost za další život i další množení „bez PP po rodičích s PP“ bude pro množitele lukrativní.

  Pokud si vezmete štěně z takového „chovu“ přímo podporujete množitele. Je to kruté? Možná. Pravdou zůstává fakt, že jsme to my kdo má v rukách to rozhodnutí, od koho si pejska bereme a koho tím podporujeme.

  Takže prosím, věnujte výběru psa více než jen ta tři kliknutí.

   

  Pokud se chcete dozvědět víc o nekalých praktikách množitelů, psích plemenech a výběru toho nejlepšího psího kamaráda pro vás, přidejte se do skupiny Jak vybrat psa https://www.facebook.com/groups/529264785191699