Pořizovací cena je jednou, nikoliv jedinou částkou, kterou za psa v průběhu jeho života zaplatíte.

 Pořizovací ceny se různí. Začínají na „daruji do dobrých rukou“ a šplhají až k „štěně po výstavně úspěšných rodičích“. U „papírových“ psů se cena odvíjí od toho, jak významný mají rodokmen, zda jsou rodiče z importu, jaké jsou ceny konkurence a v neposlední řadě móda. Ano, ani kynologii se móda nevyhýbá. Čím je plemeno oblíbenější tím, snadněji a i levněji štěně seženete. Ne vždy je ale ta nejlevnější varianta nejlepší, což je téma, kterému se budeme věnovat někdy příště.

Dále tu máme krmení, nedílná součást péče o psa. Je tak nezbytnou položkou, kterou musíte z rodinného rozpočtu pravidelně odebírat. Kolik toho pes zbaští se samozřejmě odvíjí od jeho velikosti, stáří a fyzické aktivity. A v cenách jednotlivých krmiv, jsou dost podstatné rozdíly. Doporučuji si tuto položku řádně nastudovat ještě před pořízením psa, abyste věděli, kolik Vás bude měsíčně stát stravování dalšího člena domácnosti. Hrubým, ale opravdu hrubým měřítkem abyste vůbec měli představu, je to, že dospělý pes sní za měsíc přibližně! polovinu své váhy (opět připomínám že se odvíjí od stáří, fyzické aktivity i velikosti). Pokud se tedy ve standardu plemene dozvíte, že hmotnost Vašeho budoucího mazlíčka je 25 – 30 kg, není už tak těžké dopočítat kolik kg krmení budete měsíčně kupovat.

Nesmíme zapomenout na veterinární péči. Pokud se bude Váš pes těšit dobrému zdraví, musíte počítat pouze s pravidelnými ročními výdaji na očkování a antiparatizika, které se pohybují jen v řádech stovek korun. Každá nemoc či úraz výrazně zvyšuje finanční zátěž, a proto je dobré, starat se o svého psa tak, aby nejlepší cestou ke zdraví byla prevence.

Pokud budete se svým psím kamarádem dělat nějaký psí sport, musíte počítat s tím, že budete platit nejen za tréninky ale i za dojezd na místo. Málokomu se totiž stane, že má stádo ovcí na pasení za barákem. Nebo si vyberete trenéra, který Vám sice sedí ale je od Vás vzdálený pár desítek kilometrů. A jezdit dvakrát, třikrát do týdne, no, nasčítá se to.

Vodítka, obojky, mističky, pelíšky, hračky a spousty dalších. Kdo by se ubránil nepřebernému množství vybavení, které nám svět nabízí? Tohle je pěkné, tohle potřebujeme, z toho už vyrostla a tohle rozkousal. Nikdy nekončící seznam věcí, které nutně musíme mít dokáže naskákat do závratných výšin, protože: Jen to nejlepší je pro mého mazlíčka dost dobré.